Klarinet

Klarinet

Klarinet je jedním z nejmladších členů rodiny dřevěných dechový nástrojů a patří k těm nejznámějším a nejlidovějším nástrojům vůbec. Má téměř všestranné využití (orchestr, dechová, či taneční kapela, lidové soubory, atd.), díky krásnému tónu, který vzniká chvěním jednoduchého plátku. Klarinet má dokonce několik rozdílných barevných rejstříků a veliký rozsah tónů (důvodem je ojedinělé přefukování do duodecimy).

Své jméno obdržel v 18. století z italského clarinetto – malá trubka, protože zvuk ve vyšších polohách připomíná trubku (clarina). Nástroj je hojně využívaný po celém světě a takřka nepostradatelný téměř v každém hudebním žánru díky nezaměnitelné tónové charakteristice.

Klarinet láká také svým atraktivním vzhledem – tmavé dřevěné, nebo plastové tělo, osazené spoustou třpytivých klapek. Z klarinetu se vyvinuly další nástroje, například saxofon, který na naší škole také vyučujeme.

Cílem výuky hry na tento nástroj je vytvoření správných dechových návyků a získání základních hudebních dovedností. Žák zlepšuje motorické dovednosti, koordinační schopnosti, paměť, logické myšlení, trpělivost, soustředění.

Ve vyšších ročnících nabízí ZUŠ uplatnění žáků v hudebních tělesech, např. tanečním nebo dechovém orchestru, či v některém z komorních seskupení.


Vyučující