Saxofon

Saxofon

Saxofon je nástroj příbuzný klarinetu a přesto, že se vyrábí z kovu, tak se řadí do rodiny dřevěných dechových nástrojů, kde patří mezi nejmladší. Saxofon láká hráče svým atraktivním vzhledem – zlaté, nebo stříbrné kovové tělo, osazené spoustou třpytivých klapek a také svým specifickým zvukem. Jeho tón vzniká chvěním jednoduchého plátku a zkušený hráč dokáže vyloženě experimentovat s barvou (od plného měkkého chvějícího se tónu může přejít do silného a pronikavě ostrého).

Saxofon je vyvinutý z klarinetu, ale prstoklad převzal z hoboje. Tvůrcem byl belgický nástrojař Adolf Sax, který první saxofon nechal patentovat ve svých 25-ti letech v roce 1846. Nástroj patří v posledních letech mezi ty nejoblíbenější a nejvyužívanějších hlavně v jazzové a populární hudbě, ale své uplatnění nalezne také v orchestru a různých souborech.

Cílem výuky hry na tento nástroj je vytvoření správných dechových návyků a získání základních hudebních dovedností. Žák zlepšuje motorické dovednosti, koordinační schopnosti, paměť, logické myšlení, trpělivost, soustředění.

Ve vyšších ročnících nabízí ZUŠ uplatnění žáků v hudebních tělesech, např. tanečním nebo dechovém orchestru, či v některém z komorních seskupení.


Vyučující